Shiatsu masáž pro lepší krevní oběh: Zdravotní benefity a techniky

Shiatsu masáž pro lepší krevní oběh: Zdravotní benefity a techniky

Co je Shiatsu masáž a jak funguje

Shiatsu masáž je forma tlakové terapie, která vychází z tradiční čínské medicíny a byla dále rozvíjena v Japonsku. Principem Shiatsu je stimulace meridiánů, tedy energetických drah v těle, na kterých jsou umístěny akupunkturní body. Soustředěním tlaku prstů, dlaní nebo loktů na tyto body dochází k uvolnění energie a zlepšení krevního oběhu. Nepodceňujme fakt, že tento typ masáže není jen o technice, ale i o posilování emocionální rovnováhy a psychické pohody.

Zlepšení krevního oběhu pomocí Shiatsu

Regulární aplikace Shiatsu masáže může vést k zlepšení propustnosti cév a lepšímu prokrvení tkání. Jakmile začnete tlakem a rotačními pohyby stimulovat určité body na těle, podporujete tak cirkulaci krve. A víte, co je skvělé? Když je krevní oběh v kondici, mohou se orgány a tkáně lépe regenerovat, což má pozitivní vliv na celkové zdraví a vitalitu. Představte si to jako mačkání starého, zaprášeného polštáře – však víte, jak je o pořádném „proklepání“ hned lehký a vzdušný.

Techniky Shiatsu masáže

V Shiatsu existují různé techniky: od jemných dotyků po intenzivní tlak. Nejedná se o žádné bušení, ale o precizní a cílenou práci s tělem. Představte si to tak, že každý bod je jako malý vypínač, který když správně „štouchnete“, rozsvítíte si cestu ke zlepšenému zdraví. A od toho je tu vašich pět hvězdiček -myšleno prsty- aby se postaraly o všechny tyto body – jak na mapě pokladu, každý stisk vede k dalšímu kroku na cestě k uvolnění a pohodě.

Klady a zápory Shiatsu

Aby byl obraz kompletní, je důležité zmínit i to, že Shiatsu není pro každého to pravé ořechové. Je třeba opatrnosti při určitých zdravotních stavů, jako jsou třeba akutní záněty, infekce nebo trombóza. Nicméně klady jednoznačně převažují – zlepšuje flexibilitu těla, pomáhá při bolestech zad, usnadňuje trávení a může dokonce pomoci při migrénách. Je to taková všelék na vaše maličkosti!

Kurzy Shiatsu masáže a samoobsluha

Nemusíte být hned profesionální masér, abyste si mohli Shiatsu vychutnat. Existují různé kurzy, kde se můžete naučit základní techniky pro domácí použití. A když nemáte koho poprosit o masáž, nevadí! Jsou určité techniky a body, které si můžete stimulovat i sami. Stačí trochu cviku a můžete si vylepšit den kdekoli a kdykoli.

Mýty o Shiatsu masáži

Shiatsu má svoje mýty a legendy. Někteří tvrdí, že vám může zaručit věčnou mládí nebo že dokáže zázračně vyléčit všechna onemocnění. Bylo by to bezva, ale pojďme nohy na zem – Shiatsu je úžasná podpůrná technika, která může spousta věcí vylepšit, ale nenahradí odbornou lékařskou péči. Je to spíše o tom najít rovnováhu a podpořit tělo v jeho přirozené schopnosti léčení.

Důležitost doby zotavení po Shiatsu

Stejně jako po každém cvičení či sportovní aktivitě, je důležité si dopřát na určitou dobu odpočinek. Po Shiatsu masáži je dobré věnovat chvíli klidu a relaxaci, aby tělo mohlo plně absorbovat efekty masáže. Dejte si třeba teplou koupel, popijte bylinný čaj a věnujte se klidným činnostem. Je to jako po dobrém jídle – dejte tělu prostor si to patřičně užít.

Integrace Shiatsu do denního života

Abyste pocítili dlouhodobý přínos Shiatsu, je dobré ho provádět pravidelně. To neznamená, že musíte trávit každou volnou minutu v masérském salonu – i krátké sezení jednou za čas dokáže udělat zázraky. Je to jako s dobrou knihou – jsou dny, kdy ji nemůžete položit z rukou, a pak jsou dny, kdy ji jen občas otevřete na oblíbeném místě, a přesto vás dokáže obohatit.

Závěrečné myšlenky a tipy pro začátečníky

Když se rozhodnete pro vyzkoušení Shiatsu, pamatujte si, že každý začátek může být trochu nejistý. Důležité je zachovat otevřenost a dát masáži šanci ukázat své kouzlo. Když se jednou naučíte, jak se vaše tělo na tlak a pohyby odpovídá, může se Shiatsu stát nejen zdrojem úlevy od bolesti, ale i vaším osobním rituálem pro zdraví a klid.

Někdy, když jsem na dovolené a cítím, že mi chybí ta báječná Shiatsu seance, začnu si prsty „hrát“ na nohou. Ačkoli to není zdaleka tak efektivní jako skutečná masáž, představa, že tím zlepšuju svůj krevní oběh, mi vždycky přinese úsměv na tváři – a někdy je to přesně to, co potřebujete, abyste se cítili lépe!

Napsat komentář